Öyküsü Olmayan

Woolf’un Dalgaları, Sisyphos’un Kaderi

Elçin Acun’un video performans ve fotoğraflarından oluşan “Öyküsü Olmayan” sergisi Toz Artist Run Space‘te açıldı. Acun, Virgina Woolf’un “Dalgalar”ından yola çıkarken bir döngü içinde tıkanmışlığın yarattığı zamansızlığı yaşayan, bu anlamda Tanrılar tarafından cezalandırılmış Sisyphos’un hikayesini paylaşan kadın karakterleri canlandırıyordu.

Sergideki en dikkat çekici iş, alt kattaki karanlık odanın tam ortasında, sanki gerçekten küçük bir havuz gibi kurgulanmış ve o havuzdan çıkmayı bir  türlü başaramayan bir kadının çabasını izlediğimiz video yerleştirmesiydi. Videoda sürekli tekrarlanan eylem, bir yandan kadının oradan çıkmak için gösterdiği çabayı hissedip umutlanmanıza bir yandan da kadının takılıp kaldığı döngüden çıkması için kimsenin bir şey yapamayacağı gerçeğini görüp tedirgin olmanıza sebep oluyordu.

“Sürekli yüzmeye ama asla suyun üzerine çıkamamaya, sürekli koşmaya ancak ilerleyememeye, görünür olmakla görünmez kalmak arasında gidip gelmeye… Hep aynı döngüyü yeniden ve yeniden yaşamakla cezalandırılmış kadın karakterler, Tanrılar tarafından sürekli aynı taşı dağın zirvesine taşımakla cezalandırılan Sisyphos’un kaderini paylaşırlar.”

Sergi’yi 14 Ocak – 5 Şubat 2017 tarihleri arasında Toz Artist Run Space’te izleyebilirsiniz.

Paylaş