“Akış Hikayeleri” Açık Çağrı

“Akış Hikayeleri / Flow Tales”, doğal akışların bozulduğu bu çağda, sizi, anlatılmamış su hikayelerinizi anlatmaya davet ediyor.

“Akış Hikayeleri / Flow Tales”, peyzaj ve topluluk arasındaki ilişkiyi yerel ve küresel ölçekte eleştirel bir şekilde araştıran ve bu araştırmayı sanatsal üretim için bir ilham kaynağına aktaran dijital sanatçı çağrısıdır. Proje; sanatçıları, yazarları, araştırmacıları, tarihçileri, fotoğrafçıları, video yapımcılarını, tasarımcıları ve iletişim uzmanlarını, bozulmuş akışların çağında kendi yaşadıkları suların, nehirlerin, denizlerin, göllerin anlatılmamış hikayelerini anlatmaya davet ediyor.

“Akış Hikayeleri / Flow Tales” girişimi, işbirlikçi ve disiplinlerarası bir yaklaşımla, dünyanın dört bir yanındaki akış peyzajlarının, çoklu medyalar (video, ses, performans, fotoğraf, yazı, şiir vb.) kullanarak yeni kurgularını ve anlamlarını üretmeyi arzulayan ve böylece, birçok yönden değişiklik gösteren ama ortak değerlere sahip olan farklı yerelliklerin arasında bağlantılar kurmayı hedeflemektedir.

Proje ayrıca, Asi Nehri’nin kaybolan hafızasını ve eşsiz peyzaj değerini hatırlamak için kitaplar, makaleler, gezginlerin notları, mitler, çizimler, gravürler, haritalar ve fotoğraflar dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan derleyerek, farklı perspektifleri bir araya getirdiği araştırma temelli hikayesini paylaşıyor. Proje, Asi Nehri üzerinden diğer anlatılmamış yerel akış peyzajları ile bağlantılar oluşturuyor. Proje, dijital üretim süreçlerini kullanarak, uzun vadede yerel peyzaj değerlerinin farkındalığını artırmak, peyzaj ile yerel topluluk arasında daha dirençli ilişkiler kurmak ve küresel bir hikaye oluşturarak doğal ve kültürel yerel mirası korumayı amaçlamaktadır.

Çağrı kapsamında gönderilen her Akış Hikayesi, web sitesine yayınlanacak ve medya kanallarında paylaşılacaktır. Bu hikayelerden 6 tanesi seçilecek ve eser sahibi tarafından geliştirilerek final sergisinde ve 30 Kasım‘da sonlanacak olan e-yayında yer alacaktır. Seçilen Akış Hikayeleri’nin her biri, 200 € ile ödüllendirileceklerdir.

Başvuru

“Akış Hikayeleri / Flow Tales” Başvuru sahiplerini, kendi coğrafyalarının akışlarıyla olan kişisel ilişkilerini keşfetmeye ve günümüzün normalliğinin gerçek veya kurgusal bir anlatımını oluşturmaya davet ediyor. Suyun bu ilişkiyi nasıl yapılandırdığını anlatan kısa açıklayıcı bir hikaye ile başvuru yapabilirsiniz.

Başvurular web sitesi üzerinden ya da info@flow-tales.com adresine mail gönderilerek yapılabilir.

Hikayeyi taslak haline getirmeden önce, “Asi Nehri Hikayemiz” araştırmasına göz atabilirsiniz.

Başvuru için son tarih

15 Ekim 2020

“Akış Hikayeleri / Flow Tales”, Kültür için Alan hibe programı tarafından
desteklenmektedir.

Çağrıyla ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız.

“Akış Hikayeleri / Flow Tales” instagram hesabı için tıklayınız.

Kapak fotoğrafı: Hakan Boyacı

Daha fazla duyuru için tıklayınız.

Paylaş