Bemis Center Misafir Sanatçı Programı

Bemis Center, 2021 Sonbahar Dönemi Misafir Sanatçı Programı için başvuruları bekliyor.

Kırk yılı aşkın bir süredir yaratıcı ve deneysel sanat üretimine destek olan Bemis Center, dünyanın her yerinden sanatçıları 2021 Sonbahar Dönemi için Misafir Sanatçı Programına davet ediyor.

Bugüne kadar yaklaşık 900 sanatçının katıldığı Bemis Center Misafir Sanatçı Programı, ABD’nin Nebraska eyaleti Omaho şehrinde yer alan yerleşkesinde, sanatçılara teknik rehberlik, iş birliği ağları kurma ve çalışmalarını paylaşma imkanı sağlıyor.

Kimler Başvurabilir?

Dünyanın her yerinden görsel sanatlar, yeni medya, performans, mimarlık, film/video, edebiyat, disiplinlerarası sanatlar, müzik ve kareografi gibi geniş ve farklı disiplinerden gelen; 21 yaşın üzerinde; güçlü bir profesyonel birikime sahip tüm sanatçılar Bemis Center Misafir Sanatçı Programına başvuru yapabilirler.

Programdan mezun olmuş sanatçılar beş yıl sonra Programa tekrar başvuru yapabilse de daha önce programa katılmamış sanatçılara öncelik verilmektedir.

Program dönemleri içerisinde başka bir akademik programa kayıtlı olan sanatçıların başvuruları kabul edilmemektedir.

Ortak çalışmaya dayalı küçük gruplar başvuru yapabilirler ama seçilen grubun üyelerinden sadece iki kişi programın imkanlarından faydalanabilir.

Bemis Center bir tercüman sağlamadığı için başvuracak uluslararası sanatçıların İngilizce bilmesi faydalı olacaktır.

Seçilen sanatçıların programa katılamamaları durumunda yeni bir takvim oluşturmak ya da ertelemek mümkün değildir.

Son Başvuru Tarihi:

15 Ağustos 2020, Saat 23:59 CST (Merkezi Standart Saat)

Program Dönemi:

8 Eylül – 5 Kasım 2021

Seçilecek Sanatçı Sayısı:

10

Destek Kapsamı:

Bemis Center Misafir Sanatçı Programı kapsamında seçilen sanatçılar; sanat üretimlerini gerçekleştirip aynı zamanda program süresince kalabilecekleri, tam teşekküllü mutfağı ve banyosu olan, ihtiyaçları durumunda ek eşyalar getirip kişisel olarak düzenleyebilecekleri bir atölyede çalışma fırsatı bulacaktır. Sanatçılar, atölyenin yanı sıra karanlık oda ve ahşap atölyesinden de ortaklaşa yararlanabilecektir.

Bununla birlikte sanatçılar, Bemis Center’in ana yerleşkesindeki geniş yerleştirme ve üretim alanlarına ve Okada Heykel & Seramik Bölümüne 24 saat boyunca erişebilecek; kütüphane, ortak kullanıma açık bilgisayarlar, yazıcılar, çamaşırhane ve wifi gibi olanak ve hizmetlerden yararlanabilecektir. ABD dışından gelen uluslararası sanatçılara, herhangi bir burs ya da aylık verilmemekle birlikte yolculuk, ulaşım ve yemek gibi temel masrafların geri ödemesi talep edilebilecektir.

Süreç odaklı olan Program sonunda sanatçılar, Bemis Center’ın halka açık “Open House / Open Studio” etkinliklerine davet edilip çalışmalarını sunma imkanına sahip olabilecektir. Bemis Center Misafir Sanatçı Programından mezun olan sanatçılar, daha sonra, Bemis Mezun Programına başvurarak çalışmalarını ilerletme fırsatı bulabilecektir. Mezun programı kapsamında verilen 5.000 Dolar tutarındaki ödülün sahibi olabilmek için sanatçıların, Misafir Sanatçı Programına birbirini izleyen en az sekiz hafta boyunca katılmaları ve önemli küratörler ve sanat tarihçilerinden oluşan bir panel tarafından seçilip aday gösterilmeleri gerekmektedir.

Başvuru Süreci

Başvuru, bemis.slideroom.com sitesine kayıt olunarak, çevrim içi başvuru sistemi üzerinden yapılır.

Başvuru yapmak için 40 Dolar tutarındaki başvuru ücretinin ödenmesi gerekir. Başvuru ücretinin geri ödemesi yoktur.

Başvuru için Gerekli Bilgi, Belge ve Dokümanlar:

1. Bilgiler:

 • Website
 • Telefon numarası
 • E-mail
 • Posta kodu
 • Sanatsal disiplin
 • Grup olarak başvuru yapılıp yapılmadığı bilgisi
 • Doğum tarihi
 • Yaratıcı ve entelektüel ilgi alanlarını ve ayrıca programa seçilme durumunda, zaman ve alanın nasıl kullanılacağını (proje üzerinde çalışma, araştırma yapma, okuma, yazma vb.) anlatan bir açıklama metni (en fazla 500 kelime)
 • Program süresince, ilgi alanları ve program hedefleri kapsamında yapılacak çalışmalar için gereken kaynaklar (en fazla 100 kelime)
 • Güncel öz geçmiş (Grup başvurularında, gruptaki herkesin özgeçmişi bir bütün olarak, birlikte gerçekleştirilen çalışmaları ve projeleri içerecek şekilde hazırlanmalıdır. Dokümanın en üstünde grup üyelerinin isimleri listelenmelidir. PDF formatı tercih edilir.)
 • İki referans (İsim, telefon, e-mail ve referanslarla olan ilişki belirtilmelidir. Bemis Center, değerlendirme paneli sürecinde referanslarla iletişim kuracaktır. Referans mektubu gerekli değildir.)

2. Portfolyo:

 • Son beş yıl içinde tamamlanmış en fazla 10 iş örneği;
  • Görseller (Her biri en fazla 5MB, jpeg ya da pdf tercih edilir.)
  • Video (Her biri en fazla 250 MB)
  • Ses (Her biri en fazla 30 MB)
  • Metin (Her biri en fazla 10 MB, pdf olmalıdır.)
  • Modeller (Sketchfab)
 • Zaman tabanlı iş örnekleri en fazla beş dakika uzunluğunda olmalıdır.
 • Metin tabanlı iş örnekleri pdf formatında, en fazla 1500 kelime ya da en fazla bir sayfa uzunluğunda ve İngilizce olmalıdır. Devam eden işler eklenebilir. (Bir sayfa metin, bir görsele karşılık gelir.)
 • Görsel örneklere ya da websitelere harici linkler eklenmemelidir. Tek bir iş örneği için birden fazla pdf sayfası eklenmemelidir. Videoların fragmanları eklenmemelidir.

Bemis Center Misafir Sanatçı Programıyla ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız

Paylaş