Burçin Nilay Kalınbayrak, “En Eski Arkadaşımsın Ama Seni Tanımıyorum”

Finart Studio, Vitrin Sergileri kapsamında, Burçin Nilay Kalınbayrak’ın “En Eski Arkadaşımsın Ama Seni Tanımıyorum” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. 

Burçin Nilay Kalınbayrak’ın “En Eski Arkadaşımsın Ama Seni Tanımıyorum” sergisi, hayatımızda her zaman var olan ve bizi bir şekilde etkilemiş anların izinden gidiyor. Arada hatrı sorulan, bazen haber alınan, akla gelen, umut edilen, hayal kurulan, yıllar geçse de hiç kaybolmayan, unutulmayan, vazgeçilmeyen… İnsanlar, şehirler, çocukluğumuzun geçtiği bahçeler, gerçek olmasını istediğimiz rüyalar, sakladığımız eşyalar, geri dönmek istediğimiz yerler, anılar… Hayatımızın bir parçası olanları, bizi biz yapanları gerçekten tanıyor muyuz? Şu an dönüştüğümüz kişiyle her şeyi yeniden tecrübe etmenin hayalini kurabilir miyiz? 

Zaman geçtikçe değişen benliğin, özlediği anlarına yeniden bakmayı, onları yeniden tanımayı öneren sergi, sanatçının kağıt üzerine kara kalem ve mürekkep çalışmalarıyla dijital sanat üretimlerini bir araya getiriyor.

FinArt Studio, Kompozit Art Collective ve Güncel Sanat Arşivi iş birliğiyle gerçekleşen sergi, 30 Eylül – 14 Ekim 2023 tarihleri arasında FinArt Studio’da görülebilir.

Adres: Rasimpaşa Mahallesi, Celal Muhtar Sokak, 11B Kadıköy / İstanbul

Açılış: 30 Eylül 2023, Cumartesi, Saat 19.00 

Burçin Nilay Kalınbayrak Hakkında

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Uluslararası İlişkiler Bölümünden Lisans ve Yüksek Lisans derecelerini ve aynı üniversitenin Resim Bölümünden Sanatta Yüksek Lisans derecesini aldı; Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Doktora Programına kabul edildi. 2014 yılında, bağımsız bir sanat platformu olan Güncel Sanat Arşivi’ni kurdu. Burada sanat projeleri gerçekleştirmeye, sanat metinleri yayımlamaya ve eğitim seminerleri düzenlemeye devam ediyor, aynı zamanda proje yöneticisi olarak çalışıyor. 

Resimlerinde; özlediği, tanıdığı, ilham aldığı ya da hayalini kurduğu mekanları ve insanları anlatır. Kimi zaman hayal ve gerçeğin bir arada olduğu sahneler kurar. Genellikle kağıt üzerine mürekkep, sulu boya ve kara kalemi tercih eder. Geleneksel yöntemlerin yanı sıra dijital uygulamaları da sanat üretimine dahil eder.

FinArt Studio Hakkında

2015 yılında Yiğit Türüdü tarafından kişisel bir heykel/tasarım atölyesi olarak kurulan FinArt Studio; zamanla alternatif sergilerin açıldığı, üretim atölyelerinin düzenlendiği, kolektif buluşmaların yapıldığı, sosyal ve kar amacı gütmeyen bir kamusal atölyeye dönüşmüştür. Şu an, Yiğit Türüdü ile birlikte Dice ve Umut Kambak tarafından sürdürülen FinArt Studio, kurulduğu günden beri kamusal alanı paylaşmayı, üretirken mekansal ve teknik ihtiyaca destek vermeyi amaçlamakta; sanat ve hayat arasındaki yatay hiyerarşiyi yaşatarak büyütmeyi hedeflemektedir.

  • @finartistanbul
  • Rasimpaşa Mahallesi, Celal Muhtar Sokak, 11B Kadıköy İstanbul
  • finartistanbul@gmail.com

Kompozit Art Collective Hakkında

Kompozit, DİCE ve Yiğit Türüdü tarafından 2018 yılında kurulan bir sanat inisiyatifidir. Kent, çevre, bilim ve tüketim gibi konuları ön plana çıkarırken, üretim pratiklerinin; disiplinler arası, izleyici etkileşimli ve açık içerikli olmasına özen gösterir. Sözlükte “karma”, mimarlıktaysa “farklı tarzları bir arada taşıyan” anlamına gelen kompozit, düzenlediği etkinliklerle gelişerek multi disipliner bir üretim kolektifine dönüşmüştür. Umut Kambak ve Metehan Köktürk’ün de katılmasıyla genişleyen inisiyatif, FinArt Studio’da üretmeye devam etmektedir. 

Güncel Sanat Arşivi Hakkında

Güncel Sanat Arşivi; güncel sanatla ilgili deneyim ve birikimi paylaşarak sanat araştırmalarına katkıda bulunmak üzere Burçin Nilay Kalınbayrak tarafından 2014 Şubat’ında Ankara’da kurulan gönüllü ve bağımsız bir sanat sanat platformudur. Sanat projeleri, sanat araştırmaları, sanat metinleri, çeviriler ve eğitim seminerleriyle sanat üretimine destek olmayı amaçlayan Güncel Sanat Arşivi, sürekli gelişen ve herkesin erişebileceği özgün bir kaynak oluşturmayı hedeflemektedir.

Paylaş