Güncel Sanat Arşivi’nden Sanat Projeleri Webinarı

Step İstanbul kapsamında Güncel Sanat Arşivi tarafından sanat projeleri ve başvuru süreçleri odaklı bir webinar düzenlendi.

Sanat herkesin hayatının bir parçası olmalıdır amacıyla yola çıkan Step İstanbul, 18-22 Kasım 2020 tarihlerinde 25 galeri ve 250’ye yakın sanatçıyı Taksim 360 da ağırlıyor. Step İstanbul ile eş zamanlı olarak konuşmalar ve webinarlar gerçekleştiriliyor. Bu webinarlardan biri de Güncel Sanat Arşivi tarafından 19 Kasım 2020 tarihinde “Sanat Projeleri ve Başvuru Süreçleri” başlığı ile gerçekleştirildi.

Güncel Sanat Arşivi’nin kurucusu ve aynı zamanda proje uzmanı Burçin Nilay Kalınbayrak’ın konuşmacı olduğu webinar; ulusal ve uluslararası sanat destek kurumlarının, misafir sanatçı ya da finansal destek fonları gibi farklı destek programlarına nasıl proje yazılacağı ve nasıl başvuru yapılacağı konularına odaklandı.

Yaklaşık 3 saat süren webinarda; proje nedir, projeler nasıl yazılır, proje yazarken nelere dikkat etmek gerekir, başvuru dosyası nasıl hazırlanır başvuru yaparken nelere dikkat etmek gerekir gibi sorulara yönelik, örneklerle zenginleştirilen açıklamalar yapıldı. Bir proje metninde olması gereken temel başlıklar ele alındı. Bu kapsamda proje fikri, gerekçe, kapsam, amaç, hedefler, faaliyetler, faaliyet planı ve bütçenin nasıl hazırlanacağına yönelik örnekler verildi.

Aynı zamanda sanatçıların, küratörlerin, sanat yazarlarının ve araştırmacıların başvuru yapabileceği örnek ulusal ve uluslararası destek programları ve misafir sanatçı programları karşılaştırmalı olarak incelendi.

Daha önceki Güncel Sanat Arşivi eğitimleri:

Etkinlik haberi için tıklayınız.

Paylaş