Avareler Masası

Yüz Yüze Kolektif Üretim Atölyesi Çalışma Masaları: Avareler

Ankara’daki kolektif ve inisiyatifler 9 Mayıs 2018 tarihinde, birlikte üretmek üzere “Yüz Yüze Kolektif Üretim Atölyesi” kapsamında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde bir araya geldi. Hacettepe Üniversitesi öğretim elemanı Aslı Işıksal’ın, Gerçek Kötüler Sanat Kolektifi ve Güncel Sanat Arşivi işbirliği ile yürüttüğü proje; Hangar, Pelesiyer, Yaygara, Kitschen, Avaraler, Gerçek Kötüler ve A3’ün katılımıyla tamamlandı. Kolektif ve inisiyatiflerin kendilerini anlattığı konuşmalarla başlayan proje; birlikte üretmeyi deneyimlemek üzere yapılan çalıştay ile sone erdi. Çalıştayda her kolektif kendi belirlediği bir üretim biçimini, kendisine ait masasında, öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirdi.

Proje kapsamında, Avareler Masası’nda Ankara’nın maketi yapıldı. Avareler, proje için getirdikleri malzemeleri, öğrenciler ve akademisyenlerden oluşan katılımcılarla paylaşarak maket hazırlıklarına başladı. Maket oluşturulurken Avareler ekibi ve katılımcıların serbestçe belirlediği konular doğrultusunda düşünülen nesneler ve figürler önce kartona çizildi ve boyandı, sonrasında kartondan kesilerek yine karton bir zemin üzerine doğaçlama bir şekilde yapıştırıldı.

Çimenler, çitler, köprülerin altından akan dereler, bulutlar, ağaçlar, apartmanların üzerinden sarkan danteller ve salıncaklarla birlikte hayaletler ve canavarların da olduğu maket tamamlandığında, birlikte üretmenin heyecanıyla Ankara’nın hayali ve renkli bir yansıması ortaya çıktı. 

Projeyle ilgili daha fazla bilgi için: Yüz Yüze Kolektif Üretim Atölyesi

Diğer Çalışma Masaları:

Daha fazla fotoğraf için: Güncel Sanat Arşivi

Paylaş