Yüz Yüze Kolektif Üretim Atölyesi

Kaynağını birlikte üretmekten alan bir etkileşim

Birlikte üretmenin gücünü keşfetmek üzere Ankara’daki kolektif ve inisiyatifler, 9 Mayıs 2018 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bir araya geldi. Hacettepe Üniversitesi Öğretim Elemanı Aslı Işıksal‘ın fikir sahibi ve yürütücüsü olduğu proje, Gerçek Kötüler Sanat Kolektifi sponsorluğunda ve Güncel Sanat Arşivi moderatörlüğünde gerçekleşti.

Projeyle birlikte, Ankara’da kurulmuş ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile ilişkili olan kolektif ve inisiyatifler yine Hacettepe Üniversitesi’nde buluştu ve öğrenciler, akademisyenler, kolektifler ve inisiyatifler arasında, kaynağını üretmekten alan bir etkileşim oluşturuldu. Hangar, Pelesiyer, Yaygara, Kitschen, Avaraler, Gerçek Kötüler, A3 ve Kırmızı‘nın katıldığı proje iki bölümden oluşuyordu. İlk bölüm, “Biz kimiz ve neden bir araya geldik?” soruları üzerinden grupların kendilerinden bahsettiği konuşmalarla tamamlandı. İkinci bölümde ise her grubun kendi belirlediği bir üretim biçimi, kendilerine ait çalışma masalarında öğrencilerin ve akademisyenlerin katılımıyla tecrübe edildi.

Avareler Masası’nda, Ankara’nın maketi yapılırken Gerçek Kötüler Masası’nda, belli konular çerçevesinde sol el çizimleri yapıldı. Kitschen Masası’nda fanzin yapımı gerçekleşirken Hangar Masası, proje için hazırladıkları kitapçıkları dağıtarak çalıştay sonrasında da devam edecek bir çalışmanın başlangıç aşamasını tamamladı. Proje sonucunda ortaya çıkan işler ve projeyle birlikte yeni kurulan ya da yeniden canlanan bağlar, birlikte üretmenin ne kadar keyifli olabileceğinin bir göstergesiydi.

Herkese teşekkür ederiz.

Video çekimleri, Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü öğrencileri Yusufhan Özdemir ve Mehmet Yakut tarafından gerçekleştirilmiş; video kurgusu Yusufhan Özdemir tarafından yapılmıştır.

Proje ile ilgili ayrıntılı bilgi için: Yüz Yüze Kolektif Üretim Atölyesi

Çalışma Masaları ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

Daha fazla fotoğraf için: Güncel Sanat Arşivi

Paylaş