Evren Selçuk, “Standard Profile: Documentation”

Standard Profile’ın hikayesi, fabrikaların yarattığı yıkımlara dayanır. Kötü koşullarda çalıştırılan işçiler,  çevresel felaketler, sömürünün sistematik mekanizması, kısır üretim döngüsü gibi. 

Bir galeri mekânının, aktif olarak üretim yapabilen Standard Profile adında bir fabrikaya dönüştürülmesiyle oluşan “Standard Profile: Production” sergisiyle bu vahşi üretim ideolojisi odağa alınmıştı. Ham deri tabakalar, gaz maskeleri, respiratörler, ürün kolileri, ürün teşhir vitrinleri, yük taşıma arabaları, mutfak, personel odası, kantin, üretim departmanları, aktif olarak görev yapan teknik personel, temizlik personelleri, işçiler gibi birçok unsurun bir araya gelerek kurgulandığı bir fabrika…

Fiziki kurulumu ve performans hazırlıklarıyla birlikte bir yıllık zaman dilimine yayılan bu serginin; eskiz, kroki, kurgu gibi birçok görselinin ve oluşum aşamalarının bir arşivi olan “Standard Profile: Documentation” sergisi ise Standard Profilin görünmez belleğini görünür hale getirmeye çalışır.

Vera Kültür Sanat ve  Güncel Sanat Arşivi işbirliğiyle izleyicileri, kurgulanmış bir fabrikanın izini sürmeye davet eden Evren Selçuk’un “Standard Profile: Documentation” sergisi 27 Ekim – 8 Kasım 2020 tarihleri arasında Vera Kültür Sanat‘ta görülebilir.

Fotoğraflar: Güncel Sanat Arşivi & Seniha Ünay

Daha fazla fotoğraf için tıklayınız.

Basın bülteni için tıklayınız.

Sergi haberi için tıklayınız.

Daha fazla sergi için tıklayınız.

Paylaş