Geleceği Özlediğim Gibi Özleyeceğim Seni

Fırat İtmeç

“Gelecek, tıpkı sürekli büyümeyi bekleyen bir çocuk gibi yıllarca arzulandı. Filmler, kitaplar, tv dizileri, reklamlar çoğu zaman güzel ve parlak gelecek tasvirleriyle doldu taştı. Aslında bu anlatılar insanın karşı koyamadığı zamana karşı bir tür psikolojik akılcılaştırmaydı. Ancak zamanla anlaşıldı ki insan onu var eden her şeyden kolayca kopabilecek kadar değişken ve aymaz.

Dünya ölüyor, biz ölmek üzereyiz ve gelecek eskiden göründüğü kadar parlak değil. Dünya acımasızca sömürüldü, neoliberal kaşifler yeni gezegen arayışlarına çoktan başladı bile. Çocuk büyüdü, eskiden olmak istediği yaşa geldi ama şimdi tek isteği çocukluğuna geri dönebilmek. ”

Fırat İtmeç’in “Geleceği Özlediğim Gibi Özleyeceğim Seni” sergisi zamanın göreliliğini; çocukluk ve gençlik hayalleri ve yetişkinlik hayal kırıklıkları işliyor. Sergi izleyiciyi, sanatçının da Jenerasyonu olan Y kuşağına ait bir karakterin mezarından geçmişine doğru yolculuğa çıkarıyor. Üç bölümden oluşan serginin ilk kısmı, dünyanın kötü gidişatı karşısında hayalleri tükenen bu karakterin mezarı ile başlıyor. İkinci bölümde ise karakterin gençlik döneminin okumasının yapılabileceği bir poster yerleştirmesi bulunuyor. Karakterin hayallerinin, renkli gelecek betimlemeleriyle, klişeleşmiş uzay tasvirleriyle ve distopik manzaralarla, süslendiği görülüyor. Farklı disiplinlerden faydalanarak ürettiği eserlerinde İtmeç, son olarak izleyiciyi popüler kültür motiflerin bulunduğu bir çocuk odasına davet ediyor.

Çocukluğunda geleceği düşleyen ve yetişkinliğinde ise geçmişi özleyen insanoğlunun tükenmez doyumsuzluğuna işaret eden “Geleceği Özlediğim gibi Özleyeceğim Seni” sergisi 08.11.2019 – 30.11.2019 tarihleri arasında Kova Art Space’te izlenebilir.

Daha fazla fotoğraf için: Güncel Sanat Arşivi

Paylaş