Palimpsest

Umut Kambak

Siyah Beyaz’ın proje alanı Özel Şeyler, 2 Kasım – 25 Kasım 2019 tarihleri arasında Umut Kambak’ın “Palimpsest” sergisini ağırlıyor.

Umut Kambak’ın sergisine adını veren palimpsest, yazılı belgenin kazınarak, bir sayfanın başka bir belge için yeniden kullanılabilmesine verilen isimdir. İlk kullanıldığı andan itibaren belleğin-gerçekliğin yeniden yazılmasına da imkan vermiştir. Sadece kağıt üzerindeki bu değişiklik yetmemiş olacak ki kentler de birer palimpsest haline gelmiştir. Yıkılan ve yenilenen mekanlar, meydanlar, yollar beraberinde çakışmaya sebep vermektedir. Hiçbir şeyin kaybolmadığı evrende bellek de yok olmamaktadır. Yok olmayan mekanlar yenileri ile üst üste binerek çürümeye sebep olacak karmaşık bir gerçekliği de peşinden getirmektir. Dünün anısı ve bugünün yenisi arasında sıkışan toplum yeni gerçekliğe alışmaya çalışırken kendi belleğini yitirmektedir. Toplumun bu değişken gerçeklik içinde yaşama çabası; çürümekte olan bir insanlık tarihini palimpsest haline getirmekten ileri gidememiştir. Tüm bu katmanlar arasında sıkışmış bellek ve gerçeklik; kentlerde birer hata olarak tekrar ortaya çıkmaktadır.

“Palimpsest” sergisi bu hatalardan yola çıkmaktadır. Kentteki çakışan bellekler katman olarak mekanda tekrar inşa edilmektedir. Farklı zaman diliminde aynı mekan üzerine kurulu iki bellek yapı bir hata olarak üst üste sergilenmektedir. Sanatçı yoğunlaştığı kentsel dönüşüm konusunu “Palimpsest” sergisi ile yeni katmanlarla buluşturuyor.

Umut Kambak’ın “Palipmsest” sergisi 25 Kasım’a kadar Pazar hariç her gün 11.00-19.00 saatleri arasında Siyah Beyaz Özel Şeyler’de görülebilir.

Fotoğraflar için Umut Kambak’a teşekkürler.

Paylaş