Sanat Projeleri Yazı Dizisi

Güncel Sanat Arşivi, sanat destek programlarına yönelik proje yazımı ve başvuru süreçlerine odaklanan, Sanat Projeleri Yazı Dizisi isimli yeni bir seriye başlıyor.

Sanat Projeleri Yazı Dizisi, ulusal ve uluslararası sanat destek programlarına nasıl proje yazılacağı ve başvuru yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bir tecrübe paylaşımı sunmayı amaçlıyor.

Her biri kendi içinde bir soruya odaklanan farklı bölümlerden oluşan yazı dizisi, sanat alanından örneklerle proje yazım ve başvuru aşamalarına yönelik açıklayıcı bir bütün ortaya koymaya çalışıyor. 

Güzel Sanatlar Fakülteleri öğrencileri ve akademisyenleri, her disiplinden sanatçılar, sanat kolektifleri, sanat inisiyatifleri, bağımsız sanat alanları, küratörler, sanat yazarları, sanat araştırmacıları gibi sanat alanında faaliyet gösteren kişi ve kurumları hedef alan yazı dizisi, sanat destek programlarına başvuru yapmak üzere proje yazmak isteyen herkes için bir başlangıç niteliği taşıyor.

Klasik yaklaşım ve çevik yaklaşımın öne çıktığı farklı proje yönetim metodolojileri içerisinden klasik yaklaşımı temel alan yazı dizisi, proje yazımı ve başvuru aşamalarında planlama ve kapsam belirleme süreçlerine ve bunların nasıl yazıya döküleceğine odaklanıyor.

Aynı zamanda, Güncel Sanat Arşivi tarafından 2018’den beri düzenlenen “Sanat Projeleri Yazımı ve Başvuru Süreçleri” seminer programını zenginleştirerek yazılı hale getiren bu yazı dizisi, daha çok kişinin bu eğitimlerde paylaşılan tecrübelerden faydalanmasını hedefliyor. 

Güncel Sanat Arşivi’nin kurucusu ve aynı zamanda proje uzmanı olan Burçin Nilay Kalınbayrak tarafından hazırlanan Sanat Projeleri Yazı Dizisinin tüm bölümleri, Güncel Sanat Arşivi internet sitesinde yayımlanıyor olacak. 

Şu ana kadar yayımlanan bölümlere aşağıdaki bağlantılara tıklayarak erişebilirsiniz:

1.Bölüm: Proje Nedir?

2. Bölüm: Proje Yazmaya Başlamadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Paylaş