Evren Selçuk, “Standard Profile: Üretim & Hayal Kırıklığı”

Evren Selçuk’un “Standard Profile: Üretim & Hayal Kırıklığı” adlı performatif yerleştirmesi, 10 – 26 Ağustos 2022 tarihleri arasında Bilsart’ta izlenebilir.

Tüm sergi alanının gaz maskesi üreten bir fabrika kurgusuna dönüştürüldüğü çalışmada, üretim ve hayal kırıklığı kavramlarının etrafında gerçekliğin illüzyonu yaratılıyor.

İş aletleri, ürün kutuları, yaka kartları, üretimi bitmiş, henüz tamamlanmamış gaz maskeleri, maske kalıpları, vitrinler ve Standard Profile’in geçmişini anlatan gazete kurguları ile izleyici, uzun zamandır var olan ve işlemeye devam eden bir fabrika alanının atmosferine dahil ediliyor.

“İnsan Sağlığını Koruma” misyonuyla gaz maskesi üretimi yapan Standard Profile kurgusuna eşlik eden video çalışmasında ise olumsuz koşullarda çalışan işçilerin yakalandıkları sağlık sorunları; kim olduğu anlaşılmayan bir el tarafından deşifre ediliyor.

Tasarım, çizim, heykel, yerleştirme, video ve performans ile disiplinler arasında dolaşan sergi, çoklu okumalarla seyirciyi hem sanatsal hem kavramsal bağlamda zihinsel bir egzersize davet ediyor.

10 Ağustos’ta on kişilik bir performans ekibinin fabrikayı canlı bir organizmaya dönüştüreceği açılışta, sanat tarihçisi Nilgün Yüksel ile Evren Selçuk’un gerçekleştireceği sanatçı konuşması da izlenebilecek.

Sanatçı Söyleşisi: 10 Ağustos saat: 17.00

Performans ve sergi açılışı: 10 Ağustos saat: 18.00

Standard Profile sergi serisi üç bölümden oluşuyor. İlk bölümü 2019’da “Standard Profile: Production” ismiyle Düzce Üniversitesinde, ikinci bölümü ise 2020’de “Standard Profile: Documentation” ismiyle Vera Kültür Sanat’ta düzenlendi. Bugün açılışı gerçekleştirilecek olan “Standard Profile: Üretim & Hayal Kırıklığı” isimli performatif yerleştirme sergisi ise serinin son bölümünü oluşturuyor.

Paylaş