I am Queen Mary

Danimarka’da siyahi bir kadını temsil eden ilk heykel olan “I am Queen Mary” Danimarka sömürgeciliğinin Karayipler’deki etkisini eleştirirken buna direnenlerin anısını canlı tutmayı amaçlıyor.

“I am Queen Mary / Ben Kraliçe Mary” heykeli, Danimarka’nın, Karayipler’deki sömürgeci geçmişine bir eleştiri getirmek üzere, bu ortak tarihi paylaşan Karayip kökenli La Vaughn Belle ve Jeannette Ehlers tarafından hayata geçirilmiştir.

Anıt niteliğindeki bu eser, Danimarka Batı Hint Adaları’nın (Şu an ABD Virjin Adaları), 1917’de Amerika Birleşik Devletleri’ne satılmasının 100. yıl dönümüne özel bir proje olarak tasarlanmış ve Kopenhag’daki Batı Hindistan deposunun önüne yerleştirilmiştir.

Danimarka’nın Karayipler’deki sömürgeciliğine karşı direnenlerin anısını canlı tutmayı amaçlayan heykel, bir şeker kamışı işçisi olan ve 1878’de Danimarka sömürge tarihinin en büyük işçi isyanına öncülük eden Mary Thomas’tan ilham alır. Bu anlamda, Danimarka’da siyahi bir kadını temsil eden ilk heykeldir.

7 metrelik heykelin yapımında hem geleneksel hem teknolojik uygulamalar kullanılmıştır. Heykel, köleleştirilmiş Afrikalılar tarafından okyanustan çıkarılan mercan taşlarından yapılmış bir kaidenin üzerinde yükselir. Bu taşlar, sömürge toplumlarının emeklerini ve varoluşlarını görünür kılmayı amaçlar. Aynı zamanda, Mary Thomas’ın figürü için iki sanatçının da vücudu heykel için referans alınmış ve üç boyutlu baskı için taranmıştır.

Heykelin arka planı oluşturulurken, La Vaughn Belle’in mercan taşlarını pleksi levha içerisinde sergilendiği 2015 tarihli “Trading Post” isimli işi ve Jeannette Ehlers’in “Whip It Good” isimli performansından ilham alınmıştır. Figürün duruşu içinse Kara Panter partisinin lideri Huey P. Newton’un tavus kuşu sandalyede otururken elinde bir tüfek ve mızrak olan fotoğrafı referans alınmıştır.

2020 yılında Danimarka hükümeti, eserin kalıcı olması için gerekli izinleri sağlamış ve geçici bir sanat eseri olması yerine şehrin önemli odak noktalarından birine dönüşmesini desteklemiştir. Aynı yıl fırtınada zarar gören heykelin yerine artırılmış gerçeklik versiyonu yapılmıştır. Heykelin onarımı ve Kopenhag limanına kalıcı olarak yerleştirilmesi için Ağustos 2021’de başlatılan uluslararası bağış kampanyası halen devam etmektedir.

Kaynak ve Fotoğraflar: iamqueenmary.com & @iamqueenmaryofficial

Yapım aşaması hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

Sanatçılar hakkında daha fazla bilgi için: La Vaughn Belle & Jeannette Ehlers

Paylaş